תביעת קבלן

תביעת קבלן בבית המשפט בעקבות תאונה באתר בנייה היא תביעה הכוללת את הקבלן, את הפועלים ואף את היזם. תביעות נגד קבלני בניין נפוצות בעיקר בפרויקטים של התחדשות עירונית ותמ"א 38 וכן לגבי היטל השבחה תמ"א 38. גם קבלן שיפוצים צריך להתייעץ עם עורך דין ליקויי בנייה מומחה כדי שיצליח להסיר ממנו את האשמה.

בתאונת עבודה האם תביעת קבלן הבנייה מספיקה?

תביעת קבלן היא תהליך של תביעות ליקויי בנייה שמתחילים במכתב התראה ליקויי בנייה או על תאונת עבודה שאירעה באתר הבנייה עוד במהלך הבנייה. בתביעת קבלן תובעים גם את מנהל העבודה אשר אחראי על פי חוק לבטיחות האתר והפועלים. תאונות באתרי בנייה הפכו בשנים האחרונות למאוד נפוצות, מה שגורם גם לכך שתביעת קבלן ומנהל העבודה הפכה להיות נפוצה.

אולם לפי פסק של בית המשפט מלפני שנים גם ליזם יש אחוז מסוים של אחריות על בטיחות אתר הבנייה ובמידה וייגרם נזק גם הוא ייתבע על חלקו במחדל האבטחה של האתר. אם נפגעתם בתאונת עבודה באתר בנייה עליכם לדעת כי גם את היזם ניתן לכלול בכתב התביעה, או לחילופין להתייעץ עם עורך דין מומחה שכבר יודע את מי לתבוע ואת מי להאשים כדי להשיג את המרב.

תביעת קבלן
תביעת הקבלן בלבד לא מספיקה!

תביעה קבלן

ואכן נשאלת השאלה מדוע בתביעה נגד קבלן על ליקויי בנייה כוללת התביעה קבלן וגם את היזם, הוא הרי לא נוכח בשטח בעת היווצרות התאונה. התשובה היא שעל אחריות היזם מוטלת לדאוג שיקוימו כל הוראות החוק לגבי הבטיחות, ואם לא דאג לכך הרי שחלק מהאשמה רובצת עליו והוא ייכלל בכתב תביעה קבלן הבנייה. הוראות הבטיחות שהיזם צריך לדאוג להם הן:

לא להתחיל לבנות לפני שישנו היתר בנייה חתום מטעם העירייה או הרשות המוניציפאלית (יש לכך השלכות נוספות מעבר לבטיחות, כגון הרשעה פלילית בגין היתרי בניין בניגוד לדין, אבל כאן ענייננו הוא הבטיחות). שנית, עליו למנות ממונה בטיחות או מנהל עבודה (תלוי לפי החוק המשתנה לעתים תכופות), ובנוסף לכל זאת עליו לבטח את האתר בביטוח תאונות וביטוח צד ג'.

תביעה קבלן
יש לכם תביעה נגד הקבלן. פנו אלינו!

תביעות נגד קבלני בניין

מכיוון שכפי שראינו, לפעמים אשמת הנזק היא על היזם, תביעות נגד קבלני בניין יכולות לכלול גם תביעות נגד פעולות שעשה בתום לב וגם אם הוא פעל בדיוק לפי תכנית הבנייה של הקונסטרוקטור והקפיד על הוראות הבטיחות כנדרש, בהתרחש נזק הוא ייתבע על ידי הניזוק. מה שאומר שבתביעות נגד קבלני בניין גם אם הקבלן לא אשם הוא יצטרך להוכיח את חפותו וכאן טמונה הבעיה – לא תמיד הוא אכן יוכל לעשות זאת באופן מקצועי ומשכנע. ולכן בתביעות נגד קבלני בניין מן ההכרח הוא שהקבלן יהיה מיוצג על ידי איש מקצוע הבקי בנבכי המונחים המשפטיים שיכולים לחלץ אותו מאשמה בתביעה.

תביעות נגד קבלני בניין
תביעות נגד קבלני בניין זה רק אנחנו!

תביעת קבלן בגין רטיבות

לשם הדוגמא: אם מישהו (שנכנס באישור לאתר הבנייה) החליק מרטיבות באתר הבנייה ונגרם לו נזק הוא ודאי יגיש תביעת קבלן בגין רטיבות, למרות שהקבלן לא אשם בבעיית הרטיבות הספציפית הזאת, אך מכיוון שהשטח נמצא תחת אחריותו הוא ייתבע. מבחינת החוק היבש הקבלן או מנהל העבודה (תלוי בעדכניות החוק) אחראים לשמור על אתר בנייה יבש מרטיבות שעלול לגרום לסיכון.

אך מה הדין אם בדיוק הגיע הנפגע לאחר ירידת גשם והקבלן או עובדיו לא הספיקו לטפל במפגע, האם במקרה זה ניתן לתבוע תביעת קבלן בגין רטיבות? או נניח שסוכם בחוזה כי ברטיבות יטפל היזם או קבלן משנה שלו (כי יש לו מכשור מתקדם וכדומה), האם במקרה זה גם ניתן להגיש תביעת קבלן בגין רטיבות? לכל השאלות האלו אין תשובה חד משמעית, וזו בדיוק הסיבה שצריך להפקיד את העבודה בידי עורך דין מומחה.

תביעת קבלן בגין רטיבות
תביעת קבלן בגין רטיבות

תביעת קבלן שיפוצים

גם בתביעת קבלן שיפוצים הסיפור הוא דומה, על כל מפגע ונזק בבניין ינסו הניזוקים, שלפעמים הם בכלל צדדים שלישיים, להאשים את הקבלן ולהגיש תביעת קבלן שיפוצים. אולם מובן מאליו שלא בכל נזק בסביבות הבניין בתקופת השיפוץ אחראי קבלן השיפוצים, אך לפעמים הוא יתקשה להוכיח את חפותו מכל מיני סיבות. לכן גם בתביעת קבלן שיפוצים צריך ליווי וייעוץ של עורך דין מקצועי. תמיד תוכלו להתייעץ עמנו לגבי נושא זה, כמו כן אנו נותנים ייעוץ להפחתת ארנונה.

תביעת קבלן שיפוצים
אנו מתמחים גם בתיקים של תביעת קבלן שיפוצים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עורך דין מקרקעין קולודני

על משרד עורך דין מקרקעין – קולודני ושות’

משרד עורך דין מקרקעין ונוטריון קולודני ושות’ נוסד בשנת 2007 וייצג עד היום מאות לקוחות פרטיים ועסקיים במגוון רחב של תיקים וסוגיות משפטיות כגון מכר דירה, רכישת דירה, סוגיות במקרקעין וכיו”ב. המשרד מצטיין במאבק ללא פשרות עבור לקוחותיו, ובשירות מסור ואישי עד השלמת המשימה.

המשרד מעניק שירותים משפטיים במגוון תחומים כולל ייצוג בעסקאות מקרקעין, מכר ורכישת דירה וכן שירותי נוטריון:

5/5
עורך דין
יצירת קשר

למשרד מגוון לקוחות מתחומים שונים, היכנסו להמלצות הלקוחות כדי להתרשם מדעתם על משרד עורכי דין קולודני.

תחומי עיסוק

מאמרים

יצירת קשר

חיפוש באתר

פתח צ'ט
1
שלום וברכה
שלום וברכה
אפשר לעזור?
Call Now Button